אדריכלות בעולם – עבודות גמר

הצורך במדידת הבית

יש צורך במדידה מדויקת של הבית בכדי שנדע בדיוק מהו גודלו וממדיו ועל מנת שנוכל לתכנן את השיפוצים או תוכנית האדריכלות בהתאם לכך. עוד לפני שמתחילים בשיפוצים ומתחילים בעיצוב תוכניות אדריכלות, חשוב מאוד למדוד בצורה מדויקת את הבית ומידותיו. פעמים רבות אנשים מקבלים את המדידות ותוכנית האדריכלות הישנה מןהעירייה או קבלן הבנייה ובאופן זה מדלגים על שלב המדידה וחוסכים כסף, אבל זה חשוב מאוד להבין שתוכניות שלו שמוציאים מהעירייה בפעמים רבות אינן תקפות יותר או שאינן רלוונטיות. בעל המקצוע שעושה מדידות מסוג זה בצורה מקצועית נקרא "מודד", בעל מקצוע זה הוא חלק חשוב מאוד בשלב ההתחלתי בכל תכנון והקמה של בניין או בכל עבודת שיפוצים. שינויים רבים קורים בבניין ובדירה, תזוזות אדמה שעלולות לשנות את המבנה, שיפוצים של דיירים קודמים שלא נרשמו ועוד.. לכן מאד לא כדאי לבנות על פי מסמך שכזה ולא לדעת האם הוא עדיין רלוונטי או תקף. לעתים הסטייה הינה במספר סנטימטרים אך היא מהותית ותפגע בכל העיצוב והתכנון האדריכלות. המדידה הינה כמו שלב שבו אוגרים מידע ומאבחנים את הבית , במידע הזה נשתמש לצורך בניית העבודה.

האם כדאי לבצע את המדידה לבד?

איש מקצוע גם יעשה תוכנית חתכים, מיפוי וסרטוט מדויק של שטח הבית. מודד מקצועי גם ייצור סרטוט ומיפוי של שטח הבית בקובץ דיגיטלי, שהוא יעיל מאוד לתוכנית האדריכלות ולאדריכל. רבים שואלים את השאלה, האם ניתן למדוד את הבית לבד? או שעליי לקחת איש מקצוע? ובכן לא, לא מומלץ למדוד את הבית לבדכם, איש מקצוע יבצע בדיקה מדויקת יותר מאחר והוא מחזיק בציוד מקצועי, הדיוק הוא חשוב מאוד במצב זה.

איך מבצעים מדידת דירה?

גם מעצבי פנים ואדריכלים נעזרים במכשירי לייזר, אך המכשיר של המודד הוא משודרג יותר מאחר והוא מצריך יותר דיוק והרבה יותר פעולות מאשר בתכנית אדריכלות. למכשיר של מודד יש אפשרות לבצע מדידות ב3D, לחשב את הרדיוס על עמודים בצורה של גליל, לחפש שיפועים ועוד… המודד מבצע את מדידת הדירה על ידי מכיר לייזר מסוים, קרן הלייזר מודד את המרחק באופן מדויק ומספקת אוסף של נקודות המהוות מיקומים של קירות, פתחים ויסודות נוספים. את כל אלו הוא משלב ביחד וכך הוא מקבל תמונה גדולה יותר של המצב ושטח הבית.