הנמכות גבס – תקרות גבס

מהן הנמכות גבס?

הנמכות גבס הן בעצם עבודת שיפוצים המתבצעת בעזרת גבס לצורך הנמכת תקרה קיימת, הנמכות גבס משמשות לשלל צרכים ומטרות שונות, ביניהן הנמכת תקרות גבוהות מדיי, בידוד נגד דליפת חום, יצירת תקרה אקוסטית לבידוד רעשים, עיצוב התקרה והענקת מראה ייחודי, תאורה מוסתרת בתוך תקרת הגבס, הסתרת מערכות מיזוג וכבלים. הנמכות גבס הן עבודות גבס שכיחות ביותר ונפוצות בימינו, השימושים בעבודה זו הם גם למטרות פרקטיות וגם למטרות דקורטיביות, תקרת גבס מעוצבת נותנת לדירה מראה מעוצב וייחודי.

השימושים בהנמכות גבס

השימוש בהנמכות גבס הוא אפקטיבי ושימושי מאוד למטרות וצרכים רבים, כמעט בכל עבודת שיפוצים מתבצעות הנמכות גבס כדי להנמיך את התקרות לצרכים עיצוביים או פונקציונליים עקב הקשיים והאי נוחות בתקרה גבוהה. להנמכות גבס עוד שלל שימושים כמו שילוב תאורה נסתרת, שילוב מערכת שמע, רמקולים ומקרנים יורדים, מערכת כריזה ועוד.. במקרים רבים השימוש בהנמכות גבס הוא אפקטיבי ביותר בעת התקנת מערכת מיזוג עיקרית, תקרת הגבס נבנית מעל למערכת המיזוג ובכך מחפה את תעלות המיזוג והמזגן עצמו, בכך היא משפרת את מראה חלל ומהווה פתרון פרטי למערכת מיזוג בבית. זאת ועוד, הגבס הוא חומר מבודד תרמית, מה שמאפשר לו למנוע איבוד חום בצורה יעילה ובכך חסכון בחשמל בחודשי החורף. הנמכת תקרה משמשת גם פעמים רבות לצורך בניית תקרות אקוסטיות, הגבס הוא חומר מבודד מבחינה אקוסטית מה שמעניק לו את האפשרות למנוע התפשטות רעשים ובליעה של גלי קול. הנמכות גבס משמשות גם לפונקציה של בידוד תרמי וחסכון בחשמל, הוספת תקרה נוספת מוסיפה למעטפת שמבודדת את החלל הפני החלק החיצוני של הבניין.

האם כדאי לבצע הנמכות גבס?

במקרים רבים אפשר לפתור בעיות תאורה או תעלות מיזוג בדרכים אחרות ויעילות שאינן פוגעות או מקטינות את מרחב החדר. אולם, ישנם שאומרים כי הנמכת תקרות היא לא פתרון יעיל, שכן התקרות במדינתנו הן נמוכות בלאו הכי, וכן בגלל שרבים מגזימים בהנמכת התקרה ובכך גורמים להקטנת חלל החדר. בימינו אין כמעט דירה ששופצה שאין בה הנמכת תקרה. על פי דעת הרוב, הנמכות גבס הן שיטה מועדפת ונוחה מאוד לצרכים הפרטיים שלה כמו כן לצורך עיצוב הבית בזכות העלות הזולה שלה, זמן העבודה הקצר והשימושים רבים שלה.