טיח – ריצוף

מהו טיח?

חשוב להמתין לייבוש הבטון או החומר ששמש בשכבה שלפני הטיח לפחות 15 ימים בכדי להבטיח את איכות הטיח ולמנוע התפרקות. טיח הוא חומר בנייה ותיק שעשוי בעיקר ממלט וחול, אך ישנם גם סוגי טיח אחרים העשויים מחומרים שונים. איש המקצוע אחראי על שילוב מדויק של סוג השיט לסוג המבנה בהתאם לרמות הלחות במקום, סוג המשטח ועוד פרמטרים רבים. יש צורך בשילוב סוג הטיח לסוג הבניין ומשטח, לשם כך יש צורך באיש מקצוע (אדריכל, מפקח, מהנדס בניין). הטיח החיצוני מסייע לנו לצורך אטימה והשלמת המראה הסופי של המבנה, זה נעשה בשלוש שכבות שונות: •שכבה ראשונה – אטימת הקיר באמצעות הטיח •שכבת שנייה – החלקת הקיר כך שיתיישר לגמרי על ידי הטיח •שכבה שלישית – שכבת הטיח האחרונה שנותנת למבנה מראה ייחודי ויפה, שכבה זו הינה גם הבסיס לצביעה של המבנה.

טיח פנים

הטיח משמש לציפוי קירות של מבנים בדרך כלל, קיימים סוגים שונים של טיח, כל סוג יש להתאים בצורה מדויקת ומתאימה לסוג המבנה יחד עם התחשבות במשתנים נוספים. קיימים סוגי טיח חיצוניים וסוגי טיח פנימיים, טיח פנים מסייע לצורך ציפוי הקירות הפנימיים והחלקתם כדי שייראו יפים,ישרים ומוכנים לצביעה. בעוד שתפקיד השכבה הראשונה הוא ליישר ולאטום את כל החריצים והגושים בקיר, ותפקיד השכבה השנייה הינו יצירת גימור ושכבה המכינה את הקיר לשלב הצביעה. בניגוד לטיח החיצוני, שמונח בשלוש שכבות, הטיח הפנימי בדרך כלל מתבצע בשתי שכבות.

סוגי טיח

הטיח לא כדאי לשימוש מתי שמשטח העבודה הוא לח או רטוב, או בימים עם טמפרטורות קיצוניים, העיתוי הטוב ביותר לביצוע עבודה זו הוא ביום עם טמפרטורה סטבילית ונוחה. בביצוע הטיח צריך לבצע את העבודה ברצף בלי הפסקות או עצירות. טיח סיד הינו מאוד עמיד ויציב, הוא מונע לחות ביעילות ומשפר את איכות האוויר, אבל לעומת הטיח הצמנטי הוא יותר חלש וזמן הייבוש וההתקשות שלו הוא ארוך יותר. קיימים סוגים מגוונים של טיח חיצוני המשמשים אותנו כיום לשלל שימושים, סוגי הטיח המתאימים לשימוש חיצוני הם טיח סיד וטיח צמנטי. הטיח הצמנטי הוא חזק מאוד ומתקשה במהירות, אך גם לו יש חסרונות, הוא אינו "נושם" וחוסם מעבר אוויר, כך שלא נכנס הרבה אוויר לחלל, הוא לא מונע רטיבות ועלול להחמיר אותה במקרה של חדירת מים.