שיפוצניק – מה הוא עושה, מתי כדאי לשכור את שירותיו ואיך לבחור שיפוצניק מקצועי?

מהו שיפוצניק

שיפוצניק הוא איש מקצוע העוסק בתחום השיפוצים ומבצע עבודות שיפות בדירות, בתים ועוד… השיפוצניק הוא איש מקצוע שלא עבר הכשרה או הסמכה כלשהי בשביל לעבוד בתחום השיפוצים, כך הוא עובד על סמך ניסיון בתחום וידע שצבר בדרכים שונות. קיימים שיפוצניקים רבים המתעסקים בעולם האיטום, חלקם הגונים ומקצועיים וחלקם "חאפרים" שמבצעים עבודות באיכות ירודה וחומרים זולים. שיפוצניקים אשר עשו הסמכה ייחודית בתחום עבודות השיפוץ באחד מהמוסדות בארץ ייקרא קבלן שיפוצים, קבלן שיפוצים לרוב יגבה עלות גבוה יותר אך איכות העבודות שלו היא ברוב המקרים גבוהה יותר מאשר עבודות של שיפוצניק.

שיפוצניק או עשה זאת בעצמך?

כשרוצים לבצע עבודת שיפוצים בבית לא חייב לבחור בשיפוצניק או בקבלן שיפוצים, במקרים רבים אפשר לבצע את השיפוץ לגמרי בעצמך. ניתן ללכת לאחת מחנויות "עשה זאת בעצמך" ולקנות את כל החומרים והציוד הדרוש, ובעזרת קצת חיפוש באינטרנט או עזרה מהורה או חבר ניתן לבצע את העבודה בצורה טובה. אך, במקרים בהם השיפוצים הם מעט יותר מסובכים מכמה שינויים קטנים, וכוללים פעולות מרובות ומורכבות, יש צורך באיש מקצוע מנוסה בעל ניסיון בשיפוץ וידע נרחב. כאן האופציות מתפצלות לבחירה בקבלן שיפוצים או שיפוצניק, כל אחד מבצע את ההחלטה שלו על פי המצב הקיים ובעל המקצוע המתאים ביותר לתקציב ולמקרה. לדוגמה, במקרים שהם לא מסובכים מדיי ניתן לבחור בשיפוצניק אך במקרים שכוללים עבודה מורכבת ומסובכת מאוד מומלץ לבחור בקבלן שיפוצים.

בחירת שיפוצניק

בחירת שיפוצניק צריכה להיעשות בצורה מושכלת ומחושבת, היעזרו בהמלצות של מכרים וחברים שאתם סומכים עליהם, ערכו חיפוש מעמיק באינטרנט ובדקו את אמינות המקורות ואת אמינות איש המקצוע. קבלו לפחות שלוש הצעות מחיר מקבלנים שונים ובדקו האם הקבלן הוא הגון, אמין, מגיע בזמן, מבצע עבודות איכותיות והאם יש עליו ביקורות והמלצות חיוביות או שליליות. וודאו שהצעת המחיר שאתם מקבלים מהשיפוצניק כתובה בצורה מדויקת ועל פי כל הנהלים, על ההצעה להכיל כתב כמויות מדויקת, כתב כמויות הוא פירוט כל העבודה אשר הקבלן מתחייב לספק תחת הצעת המחיר. קבלנים רבים לא מפרטים מספיק את כתב הכמויות מה שגורר לוויכוחים בין הלקוח לקבלן כאשר הוא דורש מחיר נוסף עבור עבודות שהוסכמו אך לא פורטו בהצעת מחיר.